A lényeg: jelenleg vízum már nem, munkavállalási engedély viszont kell Németországban a munkavállaláshoz. Meg még sok minden más is.
De először is néhány alapvető tájékoztató oldal:
Német nagykövetség
http://www.budapest.diplo.de/Vertretung/budapest/hu/Startseite.html
Vízum és munkavállalási információk a nagykövetség honlapjáról (magyar nyelven):
http://www.budapest.diplo.de/Vertretung/budapest/hu/04/Visaabteilung/Freiz_C3_BCgigkeit__Seite.html
Információk a munkavállalásról Németországban (német nyelven):
Ez is jó (magyar):
Talán ez a legrészletesebb (EU-vonal honlapja, magyar):
http://www.euvonal.hu/index.php?op=mindennapok_tagallamok&id=1#5
És még ajánlom ezt is:
http://www.iranynemetorszag.com/
És most lássuk, mit kell még tudni!
1. Munkakereső portálok
2. Munkavállalási engedély
3. Lakáskereső portálok
4. Lakcímbejelentés
5. Adókártya
6. Bank
7. Betegbiztosító
(8. Esetleg egy német telefonszám)
1. Munkakereső portálok
Ahhoz, hogy Németországban munkát tudj vállalni, először is kell egy vállalat, cég, akármi, ahol téged alkalmazni óhajtanak. Ez első hallásra nagyon banális lehet, de fontos! Tehát ELŐSZÖR kell egy cég, AZTÁN kapsz munkavállalásit! Én ezt fordítva gondoltam, számomra úgy lenne a logikus, de nem ez a helyzet.
Én ezeket az oldalakat használtam a munkakereséshez, de lehet, hogy vannak ezeknél jobbak is:
http://www.stellenmaschine.de/
http://www.stellenanzeigen.de/
http://www2.jobomat.de/
http://jobs.meinestadt.de/
http://www.jobrapido.de/
http://www.jobanova.de/
http://de.gigajob.com/index.html
http://www.jobinfo24.de/
http://www.jobmonitor.com/
http://www.jobscout24.de/
http://www.monster.de/
http://www.job-world.de/
http://www.backinjob.de/
http://www.stepstone.de/home_fs.cfm
Vendéglátósoknak (igaz, ez főleg Ausztriáról szól):
http://www.rollingpin.at/
A munkakereső portálok között nagyon sok az átfedés. Egy-egy hirdetést 4-5 helyen is megtalálhatsz, és ráadásul más formában. Én nagyon megörültem, hogy hű, mennyi állás van itt, aztán amikor összegyűjtöttem az ideálisakat, kiderült, hogy mindet egy munkaközvetítő adta fel...
Apropó munkaközvetítő! Nekem nagyon rosszak a tapasztalataim és másoktól is csak rosszakat hallottam. Külföldiekkel egyáltalán nem állnak szóba, csak ha van már munkavállalásid. De mint az elején kiemeltem, hacsak nem dolgoztál már korábban Németországban, akkor NEM LEHET munkavállalásid, mert azt csak akkor állítják ki, ha már van egy cég, amelyik hajlandó felvenni! Tehát, amíg nincs munka, nincs munkavállalási. A munkaközvetítőnél pedig amíg nincs munkavállalási, nincs munka... Érted, ugye? Ördögi kör. Szóval szerintem nem érdemes velük próbálkozni.
Nos, tegyük fel, hogy találtál egy számodra ideális munkahelyet. Elküldted az önéletrajzot, pályázati anyagot, miegymást, elmentél az állásinterjúra (ezt az utat természetesen neked kell megszervezni és neked kell finanszírozni) és egyszer csak felhívnak, hogy tied az állás!
Nos, mi a teendő, miután kiörülted magad és elfogyott a pezsgő?
2. Munkavállalási engedély
A céggel, vállalattal, stb. egy olyan kezdési időpontot kell megbeszélned, hogy beleférjen az időbe a munkavállalási engedély kiálítása. Ez 3 hétnél hamarabb nem megy, de inkább több időt számíts rá. (Nálam 4 hét volt.)
Ideális esetben (mint nálam is) a cég intézi a munkavállalásit. Ez esetben csak annyi a teendőd, hogy aláírd a kérvényt. Nálam ez úgy működött, hogy a cég elküldte postán a szeződést meg a munkavállalási kérelmet, én aláírtam és visszaküldtem. Szerintem ez egész jó volt így, ettől függetlenül el tudom képzelni egy német cégről, hogy nem ilyen "laza" és ragaszkodik hozzá, hogy személyesen (újra) fáradj ki Németországba és a helyszínen írd alá a papírokat.
Ha személyesen kell intézned a munkavállalásit, abban nem sokat tudok segíteni. Annyit tudok, hogy "amennyiben az álláskereső talált olyan munkaadót, amely foglalkoztatni akarja őt, keresse fel a munkaadó székhelye szerint illetékes kerületi Bundesagentur für Arbeit-et, és ott nyújtsa be munkavállalási engedély iránti kérelmét." (Info az EU-vonal honlapjáról, http://www.euvonal.hu/index.php?op=mindennapok_tagallamok&id=1#5)
Itt található a Budesagentur für Arbeit (Munkaügyi központ) elérhetősége:
http://www.arbeitsagentur.de/nn_29892/Navigation/Dienststellen/Dienststellen-Nav.html
Nagyon fontos, hogy a munkáltatónak ki kell állítania egy nyilatkozatot, amelyben leírja, hogy miért pont azt a külföldi illetőt kívánja alkalmazni. Mikor én az Arbeitsamton rákérdeztem, azt mondták, hogy ez törvényileg nincs előírva. De mégis kérik… Na erre varrjatok gombot. Lehet, hogy ez Bundeslandonként változik, nem tudom.
Ez a hivatalos nyomtatvány:
Olyat is hallottam, hogy a munkáltatónak a hivatalos nyomtatványon kívül még kellett egy külön papír, külön, személyre szabott indoklással...
De addig sem kell tétlenül ülnöd, amíg megérkezik a munkavállalási engedélyed!
3. Lakáskereső portálok
A következő nagy harci feladat egy lakás vagy szoba bérlése az adott városban. Hát ez nem könnyű, sok szerencse kell hozzá, meg nem árt az sem, ha ott vagy a helyszínen, persze akkor meg inged-gatyád rámegy a szállodai számlára... Én Magyarországról próbáltam meg szállást keresni, 3 hetes gyötrődés után végre mázlim volt.
Én ezeket az oldalakat használtam a lakáskereséshez:
http://www.zwischenmiete.de (nagyon jó)
http://www.studenten-wg.de (szintén nagyon jó, de a kínálata nagyban megegyezik az előző oldaléval)
http://immobilien.trovit.de (nem áttekinthető...)
http://www.immobilienscout24.de
http://www.wohnungsboerse.net/
http://www.vermietung-online.de
http://mieten.immonet.de/immobilien.html (ügynökség)
http://www.immozentral.com (ügynökség)
Ezenkívül még nyilván rengeteg hely van, érdemes az adott városnak a honlapján is körülnézni!
Nagyon-nagyon sok hirdetést ingatlanügynökségek adnak fel! Ők mind lenyelik a maguk nem kevés jutalékát. Olyan hirdetésre érdemes válaszolni, amit Jürgen vagy Helga írt alá. :-) Szóval valaki élő ember. Ezenkívül érdemes keresésnél beírni, hogy provisionsfrei, tehát jutalék nélkül. Nekem nagyon rossz tapasztalataim voltak, 10-ből 1 ember ha válaszolt. Az jött be végül, hogy őszintén leírtam a helyzetet, azt is, hogy hol fogok dolgozni, és hogy milyen nehéz a lakáskeresés többezer kilométer távolságból.
Nos, van végre egy lakásod is! Jöhet a következő lépés!
4. Lakcímbejelentés
Először is: a bejelentett lakcím nem tartózkodási engedély! Tartózkodási engedélyre nekünk szerencsére már nincs szükségünk a munkavállaláshoz. A bejelentett lakcímre viszont nagyon is, a munkáltató is kéri, a bankszámla nyitáshoz is kell, adókártyához, betegbiztosításhoz, stb. A bejelentkezést az Einwohnermeldeamt vagy Bürgeramt nevű helyen lehet megtenni (egyes helyeken Bürgerzentrum névre hallgat, illetve kisebb helyeken a Rathaus portálján érdemes körülnézni). Sajnos nem találtam olyan oldalt, ahol az összes Bürgeramt fel lenne sorolva, mindig az adott város honlapjáról érdemes elindulni. Ajánlani ezt az oldalt tudom, de itt még sajnos nagyon kevés város van felsorolva, remélhetőleg hamarosan bővülni fog:
A másik tippem az, hogy a google-ban beírod keresőszóként hogy Bürgeramt meg az adott város nevét.
A bejelentkezés nekem nagyon gyorsan ment, nyoma sem volt az otthoni okmányirodás félnapos nyomornak. Kb. 15 perc alatt el lehet intézni, de azért ez nyilván a helytől is függ. Egy nagyon egyszerű nyomtatványt kell kitölteni, meg persze kell a személyi vagy az útlevél. Ami nekem nagyon fura volt: egyáltalán nem kérték a főbérlővel aláírt szerződést. Amennyire tudom, ez Bundeslandonként változik, tehát elképzelhető, hogy máshol viszont be kell mutatni.
A nyomtatványon meg lehet jelölni, hogy mi a vallásod. Ez természetesen nem kötelező, nyugodtan üresen is lehet hagyni. Ha viszont bejelölöd, akkor az adókártya kiállításánál ezt automatikusan figyelemebe fogják venni és úgy állítják be az adódat, hogy minden hónapban Kirchensteuert fogsz fizetni... ez 7-9% között mozog. Ami persze a német fizetéshez képest kismiska...
Végül még fizetni kell 6 eurót (lehet, hogy máshol más az összeg, nem ellenőriztem), és kész, már távozhatsz is a Meldebestätigunggal a kezedben.
5. Adókártya
De ha már ott vagy a Bürgeramton, akkor mi sem természetesebb, hogy az adókártyát (Steuerkarte) is kiállíttathatod, és ez nem is kerül semmibe. :-) Az adókártyát mindig egy naptári évre állítják ki, tehát 2008-ra vagy 2009-re. Be kell hozzá mutatni a Meldebestätigungot, amit a bejelentkezésnél kaptál, illetve hallottam olyat is, hogy be kellett mutatni a munkáltatóval kötött szerződést is, de tőlem például nem kérték.
6. Bank
Hát itt aztán van választék, rengeteg bank van mindenfelé, és mindegyik kínál különböző kedvezményeket, pont mint otthon. Érdemes döntés előtt körülnézni a bankok honlapján.
Itt megtaláljátok a top 100 németországi bankot:
http://www.wer-zu-wem.de/ranking/banken/
Nekem a számlanyitás is nagyon gyorsan ment, és a bankban is (mint mindenhol Németországban) nagyon kedvesek és udvariasak voltak.
7. Betegbiztosító
Ez az utolsó állomás. Betegbiztosítót önállóan kell választani, a munkahely nem ajánlhat neked, erre elvileg törvény van. A nyomtatványon be lehet jelölni, hogy értesítsék-e a munkavállalót a döntésedről, ezt mindenkinek tudom ajánlani.
Ezen az oldalon van egy nagyon jó kis számológép, amivel kiszámíthatod, melyik Krankenkasséban mennyit kell fizetned.
http://www.krankenkasseninfo.de/
Természetesen a kötelező mellett magánbiztosítást is köthetsz, de ehhez én már aztán igazán nem értek... :-)
Amikor bejelentkezel egy biztosítónál, ott kell igényelni a Sozialversicherungskarte nevű valamit is, amit aztán a munkáltatódhoz fognak küldeni. Amikor majd felmondasz, akkor a munkáltatód odaadja és a következő munkahelyeden le kell adni.
A betegbiztosítási kártyát nekem kb. 2 hét alatt küldték ki. Hozzá kaptam még egy nyomtatványt, amit szintén ki kellett tölteni és visszavinni (ezt faxolni is lehet).
Ezen kívül még kértem egy igazolást arról, hogy megigényelték nekem a Sozialversicherung nevű cuccost, mert a munkahelyem már nem hagyott békén.
8. Telefon
Gondolom, senki nem akarja a magyarországi telefonszámát Németországban használni, kicsit drága mulatság lenne. :-) Ami érdekes volt: a készülék ill. kártya vásárlásához kellett a bejelentett lakcím.
Németországban óriási választék van mobiltelefon-szolgáltatókból, számomra áttekinthetetlenül sok. Mindegyiknek vannak kedvezményei, szuper ajánlatai, stb. :-)
Itt utánanézhettek:
http://www.teltarif.de/a/mobilfunk.html
Itt összehasonlíthatjátok a különböző szolgáltatók árait:
Hát körülbelül ennyi volt az az információ, amit jó lett volna tudnom, mielőtt kijöttem Németországba dolgozni. Remélem, tudtam segíteni, örülnék a visszajelzéseknek! Ha van még valakinek kérdése, arra is megpróbálok válaszolni.